Archive by Author

СДСМ-овски ајвар поделен во Карпош (Фото)

Младите социјалдемократи од Карпош есенва сами правеле ајвар и теглите денеска ги донираа на најзагрозените социјални семејства од општина Карпош, заедно со останати основни прехрамбени продукти како масло, брашно, шеќер, сол итн. 

______________________________________________________________________________________________________

Бразилка ја продаде невиноста за 780.000 долари (Видео/Фото)

Бразилската студентка Катарина Миглириони (20) ја продаде својата невиност за 780.000 американски долари, а најголемата понуда на онлајн аукцијата ја дал маж од Јапонија, под името Натсу

______________________________________________________________________________________________________

Европа расправа денес дали пак ќе се воведат визи

Министерскиот совет за правда и внатрешни работи на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург ќе расправа за бранот на азиланти од земјите од Западен Балкан, по барање на неколку земји членки на ЕУ, меѓу кои Франција и Германија, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтин паркинг од 1 ноември

Од 1 ноември, се намалуваат цените за паркирање на ЈП. „Паркинзи“ – Центар. Новиот ценовник веќе помина на управен одбор на „Паркинзи“ и се чека на одобрување од Советот на општината.

______________________________________________________________________________________________________

Курбан Бајрам ден за солидарност

 Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

______________________________________________________________________________________________________

ВИП дава бесплатен интернет

Со новата понуда Сите сме онлајнн, сите корисници на Вип ќе добијат бесплатен интернет без дополнителна активација.

______________________________________________________________________________________________________

Грчки свештеник сакал да продаде икони за 450.000 евра

46 годишен свештеник е уапсен во градот Лариса заедно со една жена на 52-годишна возраст.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен осомничен за нападот на амбасадата на САД во Бенгази

28-годишен Тунижанец е уапсен поради нападот врз конзулатот на САД во либискиот град Бенгази минатиот месец, каде животот го загуби американскиот амбасадор Кристифер Стивенс, потврди Министерството за внатрешни работи на Тунис.

______________________________________________________________________________________________________

Асанж е болен Еквадор бара да биде однесен во болница

Еквадор го замоли Форин Офисот да обезбеди документ со кој ќе му се дозволи на Асанж да биде хоспитализиран, доколку тоа е потребно, а потоа да се врати во амбасадата без да биде уапсен.

______________________________________________________________________________________________________

Професори пензионери ќе ги едуцираат лекарите во болниците

Реномирани професори во пензија од Медицинскиот факултет во Скопје од 1 октомври се ангажирани да помагаат  во едукација и трансфер на знаење во јавни здравствени установи низ државата во рамки на проектот на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Не барајте вонземјани – ние сме вонземјани (Видео)

Не барајте вонземјани – ние сме вонземјани (Видео)

______________________________________________________________________________________________________

Како да живеете здраво – се отвора 8-ка клубот

На 25ти Октомври од 19- се отвара 8КА КЛУБОТ со 2 часовнo предавање со Др. Јадранка Бибан и тренинг со сифу Предраг. едукативно предавање за здравата храна и превенција од болести, како и тренинг со сифу.

______________________________________________________________________________________________________

Демолиран центарот на ЛГБТИ заедницата во Стара Чаршија

Центарот на ЛГБТИ заедицата кој се наоѓа во Скопската чаршија, денеска бил предмет на вандализам. Центарот бил нападнат од страна на три непознати лица.

______________________________________________________________________________________________________

Што повеќе пишувате – повеќе шанси за шизофренија

Оние кои се занимаваат со креативни професии почесто се лекувани од психички заболувања, најмногу лица кои во својот живот се занимаваат со пишување, покажуваат резултатите од шведската студија на Каролинскиот институт во Стокхолм.

______________________________________________________________________________________________________

Ова се градовите кои најбрзо растат

Градовите се полнат со голема брзина. Најголемиот дел од популацијата се урбанизира вели извештајот на ОН – U.N. Settlements Program, UN-Habitat

______________________________________________________________________________________________________

Повторно невини за 1000 евра – потесна вагина 1500

Освен шиење на хименот се повеќе жени правеле и моделирање на вагиналните усни ( лабиопластика) и вагинопластика или стеснување. Овие пациентки ова го прават од естетска но и од функционални причини. Ова разубавување на вагината чинело и до 1500 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Сателитот на НАСА сними необичен објект на Месечината (Видео/Фото)

На Youtube се појави видео на кој сателитот на НАСА кој орбитира околу месечината, забележува чуден објект на површината.

______________________________________________________________________________________________________

300 евра казна ако не плаќате за куќен совет – сеуште мака мачат со плаќање сметки

Законот за домувањето предвидува казна од 300 евра доколку не ги плаќа редовно надоместоците за одржување на зградата.  Исто така казни има и за претседателите на куќните совети доколку навремено не ги плаќаат сметките или не поднесуваат отчет на станарите. Често се случува едни те исти станари да не плаќаат, а плаќачите да трпат влез […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1