Азиски стршлен пронајден и во Прилеп


Професор од Прилеп, инаку, случајно добар познавач на инсектите, во денешниот пазар, меѓу купените пипреките, пронашол необичен инсект за кој смета дека е примерок од опасниот “азиски стршлен”.
strslen444Вели, дека досега на повеќе наврати имал “блиски средби” со стршлени, но, од овој вид, прв пат видел утринава.
Стршлените се опасни и за луѓето кои не се алергични, велат лекарите. Оние што ќе бидат касанати треба веднаш да побараат лекарска помош. Од убод на “азиски стршлен” само во Франција починале шест луѓе. Во Европа прв пат е забележан пред 9 години во Франција, од таму се проширил во Велика Британија, Шпанија, Италија, Словенија,  а сега, како резултат на климатските промени и поплавите, се прошири и кај нас.
Сител.мк
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1