Баба од Пиринска Македонија наполни 100 год – ја кажува тајната на долгиот живот


Баба од Разлог, која денес полни 100 години, ја откри тајната на долговечноста . Таа тврди дека редовно пиела на утро кафе, храна се по малку и што е најважно – не сопрела да се работи. “Младите живеат раскошно, но не штедат старите. Јас имав многу убав живот, дека не можам да го опишам.

На 100 години сум и се чувствувам здрава и силна. Среќна сум од животот. Уште се сеќавам сè. Со труд се живее до 100 години “, вели баба Елисавета.

baba 55

Таа има 6 внуци, 10 правнуци и 4 пра-правнуци. Секој ден помина часови во дворот на куќата и со радост раскажува за минатото. Таа е жива историја на Разлог и до пред 2 години сталожено ги рецитира стихови на Ботев.

100-годишната баба вели уште и “Што се случило, се случило ! Еден мора да мисли напред. Мојот живот нема кој да го стигне. Секогаш сум била опуштена и добро прифатена. “

Lokalno.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1