Баба се разбудила од кома и почнала да зборува англиски


Лекари во Кина останале збунети откако една пациентка се разбудила од кома, но повеќе не знаела ниту разбирала ниеден збор на кинески. Таа зборувала само на англиски јазик.hitportal-kina

94-годишна жена Ли Јиеја завршила о болницата, односно во кома,  после мозочен удар. За сите било прилично шокантно кога се разбудила, а уште повеќе кога сфатиле дека не разбира ниту еден збор на кинески. Од друга страна, англискиот јазик го зборувала течно.

„Каде сум? Што се случило?“, прашала на англиски откако се разбудила.

Лекарите, кои се уште не се сретнале со ваков случај, претпоставуваат дека и` е уништен делот од мозокот кој е задолжен за кинески, но се надеваат дека дел од клетките ќе се обноват. Бабата работела во училиште како професорка по англиски јазик, но не го зборувала веќе триесет години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1