Багдад им дозволи на Русите да ги бомбардираат терористите кои бегаат од Сирија во Ирак


span class=”recenziq”>Ирачката влада им дозволи на руските Воздухополвни сили на Русија да нанесуваат воздушни напади во конвои на “Исламска држава” кои патуваат од Сирија кон Ирак.rusija avion

 Информациите ги  потврдува турската новинска агенција Anadolu.Одлуката е донесена во текот на координативното совет меѓу Русија, Иран, Ирак и Сирија. Началникот на ирачката парламентарна комисија за одбрана и безбедноста Хакет ал Замли изјавил дека дадената мерка ќе овозможи значително да се ослаби позициите на “Исламска држава”, која ќе биде лишена од испораки од другата страна.

Претходно во Вашингтон изјавија дека ако Ирак побара помош од Русија во борбата со ИД, тоа Багдад ќе го  лиши од каква било поддршка од страна на САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1