Банките во Грција отвораат – се зголеми и ДДВ, ќе поскапи се


Денес се отвараат банките во Грција после три недели. Според информациите подигнувањето на готовина ќе биде ограничено, а ќе има и контрола на капиталот. Секој Грк ќе може да извади и по повеќе од 60 евра дневно, но не повеќе од 420 евра неделно.grcija22

Целта на утрешното „внимателно“ отворање на банките и зголемувањето на данокот на додадена вредност на услугите во рестораните, јавниот транспорт е за да се врати довербата во земјата и надвор од неа откако беше постигнат договор за спроведување реформи во замена за помош.

Ова значи дека ќе поскапат производите во Грција

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1