Бара правда: Сириец една година „заробен“ на аеродромот во Истанбул


Организацијата за заштита на човекови права, “Amnesty International”, денес побарала Турција да го ослободи Сириецот Фади Мансур, кој една година заробен на истанбулскиот аеродром.fadi-mansur-zaroben-aerodrom-01

Од 15. март минатата година Мансур, се наоѓа во просторија наречена “соба за проблематични патници”, во која нема ни кревет, ни природно светло, навела “Amnesty International”.

Мансур тврди дека во август 2012. година ја напуштил Сирија, за да избегне одење во војска, по што минал еден месец во Турција.

Се обидел да отпатува во Малезија, но бил вратен на инстанбулскиот аеродром, јавува AP.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1