Бил Гејтс ќе подели 95% од своето богатство на сиромашните


Основачот на највлијателната компанија во светот Mајкрософт, Бил Гејтс, објави дека своето богатство ќе го подели на сиромашните, бидејќи парите не му значеле ништо.

bil gejtsЕден од најбогатите луѓе во светот чии богатсtво се проценува на 65 милијарди долари во интервју за британски Tелеграф вели дека има доволно пари за облека и за чевли, и за да ги обезбеди своите деца, така што 95 проценти од своето богатство, во следните неколку години, ќе го донира во здруженија кои се грижат за сиромашните.

Тој и неговата сопруга досега преку нивната хуманитарна организација донирале над 28 милијарди долари. Инаку она што го поседува Гејтс може да се спореди со два пати од вредноста на Кенија, три пати од Тринидад и десет пати повеќе од она што вреди една Црна Гора.

Kanal5

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1