Бил Гејтс сака да најде замена за јајцата


Бил Гејтс одлучи да финансира проект под името Хамптон Крек Фоод, кој за цел има да пронајде замена за јајцата

2011-04-05-08-40-58-4-the-egg-yolk-color-is-determined-by-what-the-hen-aОвој проект е сместен во просторија која потсетува на гаража во Сан Франциско, а внатре во неа се наоѓаат готвачи кои прават колачи и торти, леб и омлети-и сето тоа без јајца.

Хемптон Крек Фуд сака да пронајде алтернатива за јајцата затоа што глобалната индустрија за производство на јајца, троши енергија, ја загадува околината, предизвикува голем број болести и кокошките ги држи во нехумани услови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1