Бил маж, станал жена, сега не знае што е – Австралија дозволи трет пол


vibli

Нори Меј- Велби е роден како маж, но се подложил на операција и го променил полот.

Кога станал жена, сфатил дека тоа не е тоа па сега бара да биде „неодреден“.

Австралискиот суд во петокот пресудил, граѓаните да можат во службените документи да наведат пол „неодреден“, доколку не се чувствуваат нити како мажи нити како жени. Со ова, Австралија стана прва земја во светот која го признала и третиот пол.

Така Мори кој се родил како маж, па станал жена сега стана неодреден.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1