Босанец измислил брава која е невозможно да се обие – можете и клучот да го оставите во неа


Секоја брава во светот не може да се отвори за 45 секунди, но не и оваа – оваа е невозможно да се обие – вели пронаоѓачот Вукашин Даљевиќ од Предјор чека инвеститор кои сакаат да инвестираат во неговиот патент.

rep-aptent-za-spojku-1_620x0Медалите зборуваат погласно од зборови. Неговата електромеханичка брава, досега на саеми за иновација низ светот доби петнаесет медали, претежно златни. Каде и Вукашин да го претставил својот изум – остана без зборови.

Ја презентирал во Кина, Кореја , Русија, Јапонија , Франција, Германија , Индија, Италија, Србија, Македонија, Полска, Босна и Херцеговина.

– Секоја брава во светот не може да се отвори за 45 секунди , но ова е несовладлива. Таа е толку безбеден што може и клучот да се остави во бравата. Главно се користи за обезбедување на објекти. Нејзината предност е тоа што има електроника, и е толку силна што провалници не можат да сторат ништо – вели иноваторот Вукашин .

Иако неговиот пронајдок го импресионираше светот, Вукашин уште чека на практичната примена на своите брави.

Вукашин верува дека ќе се појави вистински инвеститор. Тој е невработен, а работел како земјоделец и како воденичар и градежен работник. Најчестите семејство го прехранува работејќи како молер. За него луѓето велат дека има златни раце –  Сепак , тој смета дека неговата напорна работа ќе се исплати.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1