Брачен пар од Скопје тешко повреден во сообраќајка кај Велес (Фото)


Скршени стакла и уништен автомобил, расфрлени делови од каросерија, цистерна на чија предница имаше мали оштетувања, ваква беше глетката по сообраќајната несреќа што се случи и во која две лица се здобија со тешки телесни повреди претпладнево на влезот во Велес кај Петрово чешмиче, под штипска клучка, пренесува Дума.мк.

naslkovna-fin13967020181396701995_thumb_medium490_0Двајцата повредени се од Скопје,  маж и жена, кои патувале во автомобил марка Ситроен со скопска регистрација кој се судрил со цистерна за млеко.  Несреќата се случила околу 11 часот.

kolafin1396701995_thumb_medium490_0Повредените, мажот  Х.Ф (34) и жената Н.М (31) од Скопје беа префрлени во болницата во Велес. Таму им била укажана неопходна помош.

– Реанимирани се двајцата сопружници и стабилизирана е нивната здравствена состојба. Бидејки компјутерската снимка кај мажот дала резултат за можно крварење во мозокот  а тој имал нарушена свест веднаш е препратен во Клиниката за неврохирургија во Скопје. Кај неговата сопруга е констатирана фрактура на карлица и откако е стабилизирана состојбата сега организираме транспорт за пренесување на клиника во Скопје, рече д-р Атанас Василев директор на болницата во Велес.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1