Братот на Барак Обама ќе се кандидира за претседател на Кенија


Малик Обама, братот на американскиот претседател Барак Обама најави дека ќе се кандидира за претседател на Кенија, доколку победи на локалните избори закажани за во март.

malikobamaМалик Обама, кој беше кум на венчавањето на американскиот претседател рече дека достигнувањата на неговиот полубрат го навела и него, како независен кандидат да излезе на претстојните локални избори.

Според него, доколку биде успешен на локалните, тогаш ќе се кандидира на наредните општи избори, закажани за 2018 година.

Малик и Барак имаат ист татко, но не и мајки. Прв пат се сретнале во 1985 година и тогаш се блиски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1