Братот на Слободан Милошевиќ клинички мртов


Борислав Милишевиќ, постариот брат на поранешниот претседател на Србија и Југославија Слободан Милишевиќ. Доживеал срцев удар и клинички е мртов, пренесуваат српските медиуми.

 Тој бил итно префрлен од Црна Гора во институтот за кардиоваскуларни болести ,, Дедиње,,. Тој бил во место во близина на Бар во моментот кога го доживеал ударот од каде со хеликоптер е префрлен во Белград.

Милошевиќ го посетила и министерката за здравство Славица Дукуќ Дејановиќ која беше блиска соработничка на Слободан Милошевиќ.

Борислав во јавноста бил познат како ,, Слобин брат,, иако многу време пред Милошевиќ ја изградил својата кариера која била тесно поврзана со Русија каде уште во 70-те бил на дипломатска служба. Бил и личен преведувач на Тито и тоа и за време на чуствивтелните прегевори во 4 очи со Леонид Брежњев.

Бил амбасадор на Југославија во Алжир и Москва каде и живее.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1