Бучковски: Правдата ќе ја барам на Врховен суд


Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски денеска ја доби пресудата од Апелациониот суд кој му додели две годишна затворска казна за случајот со злоупотреба на тенковски делови.

16504golema– Седум години трае овој судски процес, седум години ја барам правдата, но ја нема. Полесно ќе најдев игла во пласт сено. Како и да е, надежта последна умира, ќе ја барам правдата пред највисоката судска инстанца, Врховниот суд. Ќе поднесам вонреден правен лек за вонредно преиспитување на пресудата – изјави Бучковски за „24 вести“.

Ппретходно за злоупотреба на службената должност во јули минатата година Основниот суд Скопје 1 му пресуди казна од 3 години, а откако Апелација ја потврди пресудата, денеска ја намали за една година затворската казна за Бучковски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1