Три сендвичарници со фекални бактерии затруја 64 лица


Сендвичи со фекалии деновиве ги затруја скопјани. Билансот засега е 64 лица, од кои дел завршија на Инфективна.

Според резултатите добиени од Центарот за јавно здравје во Скопје, во сенвичарницата во Драчево, од која се затруја 50 лица, во храната, но и на работните простории се најдени бактерии коишто се индикатори на фекално загадување.

sendvicara skopjeВо две други сенвичарници, од кои едната во строгиот центар на Скопје, а другата во Карпош на “Партизанска” досега се пријавени 14 затруени лица.

 

Целата сторија прочитајте ја на Вечер.мк

Клуч на врата за позната сендвичара во центарот на Скопје – луѓе се пожалиле на труење

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1