Archive | Балкан RSS feed for this section

Брнабиќ: Уапсени се петмина антиваксери, едниот од нив бил вакциниран

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека еден од петте уапсени антиваксери е вакциниран против корона вирус, пренесува Танјуг во неделата. „Од петтемина антиваксери кои беа приведени, еден беше вакциниран, а во исто време тој ги ширеше најлошите можни лаги против вакцинацијата. Значи, вие се заштитивте, но велите дека другите не треба да се вакцинираат“, изјави […]

______________________________________________________________________________________________________

Грција ги отвара своите граници за србите со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест

Оваа година граѓаните на Србија ќе можат да одат на одмор во Грција со потврда дека биле вакцинирани со која било вакцина, со негативен ПЦР тест или брз тест, а грчките граници најверојатно ќе бидат отворени за српските туристи во средината на април, иако сезоната официјално започнува на 14 мај, изјавија денес во Белград министрите […]

______________________________________________________________________________________________________

Брнабиќ: Немаше политика во поканата граѓаните од регионот да се вакцинираат – вакцинирани 22.000 стрaнци

Премиерка Ана Брнабиќ денес изјави дека од Србија во регионот е испратена најдобра слика за солидарност со вакцинирањето на граѓаните на другите земји и дека сите ќе бидат повикани да се ревакцинараат, јави дописникот на МИА од Белград -Во таа покана да дојдат немаше политика, ниту имаше политика во нивното доаѓање, изјави Брнабиќ за ТВ […]

______________________________________________________________________________________________________

Благодарам Србија – пораки од илјадници граѓани од регионот кои денес се вакцинира ФОТО

Илјадници македонски граѓани пред 20 пунктови го чекаа својот ред за првата доза од вакцината. Покрај Македонци, пред Белградскито саем имаше и граѓани на Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Унгарија, кои деновиве се пријавија преку системот е-управа, и веднаш им беше закажана вакцинација за овој викенд. На Белградскиот саем денеска се вакцинирани 6.446 […]

______________________________________________________________________________________________________

До 5 април продолжена забраната за влез во Грција

Летовите од Северна Македонија и Албанија, од денеска се дозволени на сите грчки аеродроми, а не само на атинскиот како што беше случајот досега, додека пак прекината е забраната за летови од Турција кон Грција, согласно новите упатства (NOTAM) на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција. Сепак, ова не значи дека македонските државјани можат авионски […]

______________________________________________________________________________________________________

Од коронавирус почина Сања Илиќ, фронтмен на „Балканика“

Почина музичарот и фронтмен на групата „Балканика“, Александар Сања Илиќ на 70-годишна возраст поради компликации предизвикани од ковид 19. Илиќ е роден е во 1951. година во Белград, негов татко е композиторот Миодраг Илиќ Бели, а брат му е композиторот Драган Илиќ, кој е член во „Генерација 5“. Кога имал 12 или 13 години напишал […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина српскиот актер Борис Комнениќ

Актерот Борис Комнениќ, најпознат по улогата на Саша Гуза Попадиќ од популарната серија „Бољи живот“ почина синоќа на 64-годишна возраст, јавуваат српските медиуми. Безживотното тело на Комнениќ било најдено во неговиот стан во Нов Белград, а медиумите објавуваат дека се борел со тешка болест. Првенецот во Народниот театар во Белград, Борис Комнениќ, е роден во […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ покажа вознемирувачки фотографии од убиствата на бандата на Беливук

Вознемирувачки фотографии од тела на две жртви за чии убиства е осомничена криминалната група на Веjко Беливук, синоќа беа прикажани на прес-конференцијата на министерот за полиција, Александар Вулин и претседателот на Србија, Александар Вучиќ одржана по седницата на Советот за национална безбедност. На фотографиите се гледаат безживотни тела на две жртви и голема количина на […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

Почина градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ на 66-годишна возраст, јавуваат хрватските медиуми. На Бандиќ му се слошило касно синоќа и со Брза помош бил превезен во болница, каде лекарите се обиделе да го реанимираат, но неуспешно. Веста ја потврдиле и од Град Загреб. -Со длабока тага ги информираме сограѓаните и сограѓанките, соработниците, пријателите и цела […]

______________________________________________________________________________________________________

Денoт на погребот на Балашевиќ ќе биде Ден на жалост во Нови Сад

Градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, изјави дека главниот град на Војводина ќе го прогласи денот на погребот на пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ за Ден на жалост. Вучевиќ за ТВ Хепи изјави дека семејството Балашевиќ ќе соопшти кога ќе биде организиран погребот на Балашевиќ. – Ги изгаснавме светлата во Градското собрание за да изразиме […]

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Белград: 10 годишно момче се обесило снимајќи Тик Ток предизвик

Момче(10) кое вчера беше пронајдено мртво во стан во Раковица, наводно се обесило играјќи го Тик-ток челинџот Блекаут. Како што неофицијално се дознава, момчето останало само во станот, додека родителите му биле во продавница. Кога се вратиле, не им ја отварал вратата, па повикале полиција и пожарникари кои преку терасата влегле и детето го нашле […]

______________________________________________________________________________________________________

Србија од 14 јануари го укинува задолжителниот ПЦР тест за влез во земјата за македонски граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. За време на разговорот, со честитките за успешна 2021 година, беа изразени и желби и интерес за уште подлабока соработка меѓу владите и народите на двете земји во новата година. Премиерката Ана Брнабиќ го информираше премиерот […]

______________________________________________________________________________________________________

12-годишно девојче и 20- годишно момче загинаа во земјотресот во Хрватска

Првите сцени од Петриња се ужасни, половина град е уништен. Се слушаат врисоци, има повредени и мртви. Според последните информации, во Петриња загинало 12-годишно девојче и 20-годишно момче во близина на гратчето Глина. „Почина 20-годишно момче од Мајске Полјане, куќата му се урна врз него“, потврди за 24сата заменик-градоначалникот на Глина, Бранка Бакшиќ Митиќ. Најмалку […]

______________________________________________________________________________________________________

Прекината работата на нуклеарката Кршко поради силниот земјотрес во Хрватска

Поради силниот земјотрес кој денеска ја погоди Хрватска, а беше почувствуван и во Словенија, превентивно е прекината работата на нуклеарната централа Кршко. Земјотрес со интензитет од 6,2 степена според Рихтерова скала го погоди денеска во 12:20 часот централниот дел на Хрватска, односно подрачјето околу градот Петриња, но го потресе и остатокот од земјата. Нуклеарката Кршко […]

______________________________________________________________________________________________________

По силниот земјотрес татко и дете спасени од урнатините во Петриња

Татко и дете се спасени од урнатините на една зграда по силниот земјотрес во Петриња. Улиците на Петриња се полни со урнатини. Голем број згради се оштетени, а спасувачите трагаат по преживеани. Сите достапни противпожарни единици од Загреб се на пат кон Петриња да помогнат во акцијата за пребарување и спасување. Европскиот медитерански сеизмолошки центар […]

______________________________________________________________________________________________________

Срушени куќи и детска градинка, искршени автомобили по земјотресот во Хрватска

Градоначалникот Даринко Думбовиќ по земјотресот со јачина од 6,3 степени кој ја погоди Хрватска рече дека половина град е уништен и побара итна помош да биде испратена до Петриња. Една куќа се урнала на автомобил, луѓето успеале да го спасат детето кое се наоѓало внатре, но не е позната состојбата на возачот. „Извлекуваме луѓе од […]

______________________________________________________________________________________________________

Дете загина во земјотресот во Петриња, под рушевините се слушаат повици за помош

„Врисоци и извици се слушаат на снимките на телевизијата Н1, чии репортери се јавуваат во живо“, пренесува порталот „Индекс“, а сопред првичните податоци од терен сцените се страшни и има повредени и загинати. Во Петриња очигледа е сериозната материјална штета, но засега не се знае дали има жртви во потресот. „Извлекуваме луѓе од автомобили, не […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео од земјотресот во Хрватска: Петриња и Сисак претрпеа најмногу штети во разорниот земјотрес

Денеска во 12:20 часот централниот дел на Хрватска повторно беше погоден од силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтеровата скала. Петриња и Сисак претрпеа најмногу штети во разорниот земјотрес што денеска ја погоди Хрватска.Главнот град Загреб исто така претрпе големи штети. Улиците на Петриња се полни со урнатини, оштетени се голем број згради, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1