Чак Норис прв пат изгуби – престижниот мост во Словачка нема да се вика по негоНајпознатиот холивудски актер Чак Норис е вистински херој во Словачка.

Армија на негови фанови гласаа за мостот кој што ја минува реката Морава, да се нарекува по легендарниот актер, но тамошните власти преферираа истиот да го крстат со името „Freedom Cycling-Bridge“, со цел да им оддадат почит на оние кои што избегале од комунистичкиот режим пред една декада.

Земјата во Источна Европа, Словачка беше земја од поранешната земја Чехословачка и имала 107 километри граничен премин со Австрија. Голем број на луѓе го загубија својот живот во обид за да се ослободат од комунистичкиот режим, пред истиот тој да се сруши во 1989 година.

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1