Чешка ја призна Македонија под уставно име


Министерот за надворешни работи Никола Попоски, испрати писмо до неговиот чешки колега Карел Шварценберг, во кое се заблагодарува за одлуката на Чешка да ја потврди и официјализира досегашната пракса на обраќање кон Република Македонија со нејзиното уставно име во билатералната комуникација.

ceskaВо писмото, информираат од МНР, министерот Попоски нагласува дека Република Македонија високо ја цени принципиелната позиција и отворената поддршка што ја дава Чешка кон нашата земја од осамостојувањето.

Особено се поздравува поддршката во рамки на Европската унија за што поскоро започнување на преговорите за полноправно членство на Република Македонија во Унијата.- Оваа одлука на чешките власти, претставува уште еден доказ за исклучително добрите односи меѓу Македонија и Чешка, и своевиден пријателски гест во насока на продлабочување на довербата и пријателството меѓу двете земји, се вели во соопштенеито од МНР

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1