Чистел експлозив со бруска, му експлодирал во рацеЕдно лице вработено во работилницата „Гоца Пан“ во скопско радишани се здоби со тешки повреди откако претходно се обидел да чисти експлозив со брусалка.

Несреќата се случила во моментот кога С.И. од Скопје со брусен камен се обидел да исчисти р’ѓа од експлозивно средство, најверојатно проектил со голем калибар.
Висока температура предизвикана од триењето на брусниот камен ја активирала експлозивната направа, при што С.И. се здобил со повреди по целото тело.
Повредениот е префрлен во ГОБ„Свети Наум Охридски “.

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1