Чудни факти низ целиот свет


Патувањето низ светот за некои луѓе е начин на живеење, може да се запознаете со нови места, да искусите нови работи, но во некои земји можете да се најдете и во голема невоља. Еве дел од неколкуте најлуди закони кои што може да ви направат голема штета, но исто така и начин како да се извлечете од невоља.

1. Шведска сама по себе е чудно место, но исто така е место каде што проституцијата е нелегална. И доколку ве фатат како плаќате за користењето на сексуалните услуги тогаш, или ќе бидете погодени со парична казна или ви следи шест месечен затвор.

2. Фенси посета на Сингапур? Кога природата ве повикува, не заборавајте да се осигурате да пуштите вода во тоалетот. Во Сингапур е нелегално да го напуштите тоалетот без притоа да пуштите вода. Ако ве фатат очекувајте казна.

3. Ноќта на вештерките во некои земји ќе започне за некое време. Но, не и во Данска. Може да бидете кривично гонети за носење маска, дури и ако станува збор за празничниот ден. Подобро оставете ја зомби облеката по дома.

4. Додека се возите во некое такси во Финска, а во исто време таксистот пуштил некој рок. Бидете подготвени да платите дополнително, затоа што на таксистите не им е дозволено да пуштат музика во нивните автомобили, освен ако не платиле авторски права. Подобро понесете си iPod!

5. Мислите дека кралот во Тајланд изгледа чудно во тие чевли? Подобро е да не дозволите некој да ве фати како го изговарате тоа. Мал коментар против монархијата, може да ве смести зад решетки цели 15 години. Подобро задржете си ги мислите за себе.

6. Имате главоболка? Земете некој аспирин пред да полетате со авион. Во Малезија поседувањето на каква била дрога во авионите, се смета за незаконска и може да се случи да заработите смртна казна.

Има и во други земји работи за кои што ќе ви изгледаат смешни, а се забранети и се казниви со закон.
Во Америка, во Њу Јорк, низ пабовите и плажите забрането е пушењето, поради тоа што е лошо по здравјето. Законот стапил на сила во 2011 година.

Во Кина забрането е патување низ времето. Може да ги нарушите историскиот тек на настаните. Законот на сила е стапен 2011 година. Во Сингапур, е забрането џвакање мастика. Забранета поради јавна непријатност. Законот стапен на сила во 2010 година. Во Иран забранет е „Youtube“. Забрането поради корупција и неморал. Законот е стапен на сила во 2006 година.

Во Саудиска Арабија, забрането е да се слави денот на вљубените, поради неморална врска помеѓу немажените жени и неоженетите мажи. Во Франција забранети се бурките на јавно место. Во Германија пак забрането е обрежувањето.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1