Чудо од тревка: Кинеско растение за 40 дена го убива ракот


Научниците открија дека не многу познато растение, со навистина бизарно име е неверојатен убиец на ракот. Растението било тестирано на глувците кои имале рак на панкреасот. За само 40 дена немало веќе никакви траги од ракот во овие животни.

Научниците задолжени за експериментот сега се надеваат дека ќе добијат пари истражувањето да го спроведат на луѓе.

Растението со име „thunder god vine“ или lei gong teng, се употребува многу одамна во Кинеската медицина за лекување на голем број болести, вклучувајќи го и ревматоиден артритис.

Според најновите истражувања од University of Minnesota’s Masonic Cancer Center, со користењето на ова растение, после 40 дена организмот не покажува никакви знаци на тумор – дури и кога ќе се прекине терапијата. Истражувањата за ова чудо од тревка, како што го нарекле, се промовирани во списанието Science Translational Medicine

Подетално прочитајте на следниот – ЛИНК 

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1