Чудо во Црна Гора: Повторно се покажа ликот на Свети Василиј во манастирот Острог


Ликот на Свети Василиј Острошки Чудотворец, се појави на празникот Положување на појасот на Пресвета Богородица во манастирот Острог и тоа во моментот додека литургијата служел митрополитот црногорски-приморски Амфилохиј, објави  парохијата Шавничка.oooooooooooo.jpg-500

Ова не е прв пат ликот на овој светец јасно да се покажува. Според сведочењето на верниците ликот на Свети Василиј досега се појавил многу пати на карпите над манастирот Острог.

-Го видов ликот на светителот кој ненадејно се појави и исчезна. Се се случуваше како во сон, бидејќи ликот исчезна за неколку секунди. Сигурно светецот сакаше да ни испрати некаква порака, посебно  во ова време на поделби, и сигурно сака да не заштити, изјавил еден од верниците.

-Не смеев за ова да зборуваме додека не ја видов снимката на социјалните мрежи, додава изворот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1