Да не заборавите: Утре почнува зимското сметање на времето


Ноќеска почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад.

Тоа значи дека во 3 часот ноќва стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе.

Зимското сметање на времето почнува последниот викенд во октомври и трае до последниот викенд на март.

saat zimsko vreme

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1