Дачиќ: Голема Албанија е примарна цел на сите Албанци


Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека албански политичари се главна закана за мирот и стабилноста не само на Балканот туку и во Европа, и оти ЕУ треба тоа да го разбере.dacic

Во изјава за бриселски Еуроактив, Дачиќ рече дека е „целосно апсурдно“ да се смета оти „Белград шири страв на Балканот“.

-Координираните изјави на Рама, Тачи и градоначалникот на Бујановац, Јонуз Муслиу, покажуваат дека голема Албанија е примарна цел на сите Албанци, изјави Дачиќ.

-Длабоко жалам што Европјаните и меѓународната заедница особено ЕУ, не реагираат на фактот дека албански политичари се најголема закана за мирот и стабилноста не само на Балканот туку и во Европа, нагласи српскиот министер.

Тој додаде дека ЕУ треба да ги заштити своите основачки принципи и достигнувања „ако и понатаму важат и ако и понатаму се почитуваат“.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1