Далај лама: Путин е егоцентрик


Духовниот водач на Тибет, Далај Лама го критикуваше Владимир Путин, велејќи дека е „егоцентричен“ и дека сака со судирот во Украина „повторно да изгради Берлински ѕид“

 07092014192316_dalaj lama

-Неговиот став е: „јас, јас“. Тоа е премногу и е многу егоцентрично, оцени Далај Лама и потсети дека Путин беше претседател, потоа премиер и повторно претседател на државата, пренесува денес германскиот весник Велт ам Зонтаг.

-Веќе навикнавме на тоа дека Берлинскиот ѕид повеќе не постои. Сега изгледа дека рускиот претседател сака повторно да го изгради, а тоа ја загрозува неговата земја. Изолацијата е самоубиство за Русија, оцени Лама.
Духовниот водач рече и дека смета оти Русија и Кина имаат различни ситуации.

-Кина сака да биде дел од глобалниот политички систем и подготвена е да ги прифати сите меѓународни правила на долгорочен план- рече тој.

-Јас не чувствувам дека тоа денес и е важно на Русија или на Путин- заклучи Далај Лама.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1