Дали е ова исчезнатиот авион на Малезија Ерлјанс?


Додека во светот кружат разни теории на завера во врска со мистериозното исчезнување на боингот 777 Малезија Аирлајнс, во потрагата се вклучи и компанијата ДигиталГлоуб.

Компанијата во вселената има неколку сателите кои можат Земјата да ја снимаат во висока резолуција а пред пет дена активирала и посебна веб страна на која ги објавуваат новите фотографии кои посетителите можат да ги пребаруваат. А потоа остваат коментари што мислат и што нашле.

digitalglobe-S1_646571S1Досега се внесени снимки со површина од 3.200 квадратни километри, а нови стигнуваат постојано.

Една спефицична фотографија на која се гледа силуета која наликува на авион забележал и Мајк Себергер.

-Прво поминав преку тоа и помислив дека нема шанси да пронајдам нешто така брзо, но пота почнав да се враќам на таа фотографија, силуетата се повеќе ми налиуваше на авион- вели Себергер за CNN.

Не е сосема сугурно за која локација станѕва збор, но се надева дека неговиот пронајдок наскоро би можел да биде верифициран.

Сајтот ги проверува сите пронајдоци на читателите а потоа оние најверојатните ќе им ги испрати на истражителите кои трагаат по авионот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1