Дали постои живот после смртта: „Околу мене имаше магла и таму стоеше мојот пријател“


Што се случува по смртта? Ова прашање е старо колку и човештвото, па и не е чудно што е предмет на бројни научни истражувања.

Неодмана на Редит се постави тоа прашање, но на оние кои доживеале и преживеале клиничка смрт. Стигнале над стотина одговори, но само неколку ќе ви ги пренесеме во целост:zivot-posle-smrti-eben-aleksander-iii-1328585176-90973

– Малку се сеќавам на возењето во автомобил на Итната помош, но воопшто не се сеќавам на своето тело. Го видов како лежи и се сеќавам дека таму беше лекар, докторот не беше покрај мене кога се онесвестив. Дојдов на свест по три дена подоцна. Стоев на некое место. Околу мене беше магла и потоа го здогледав мојот најдобар пријател, со кого во тоа време се расправав и не се дружевме. Дојде од маглата и ми рече да не одам, дека морам да продолжам да се одржувам во живот, ако не му ветам дека ќе продолжам , рече дека ќе ми врати.  Му ветив, но без зборови и во истиот момент се вратив.

– Со возилото на Итната помош ме носеа во болница и се сеќавам дека стоев на страна и се набљудував себе си и останатите кои беа со мене.

– Се сетив на се што доживеав кога имав клиничка смрт. Немаше светло и ги немаше покојните роднини, никој не ми зборуваше да се вратам, но само видов работи кои никако не можев да ги видам од местото каде лежев. Се сеќавам дека говорев и бев лут бидејќи никој не ми одговараше.

Kurir.mk

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1