Делфини направиле „сплав“ од своите тела за да спасат болен делфин (Видео)


304109_delfini-afp_fСнимката е направена во национален паркот Кјум на Кетацеан истраживачкиот центар во Јужна Кореја – на неа се гледа како делфини направиле „сплав“ од своите тела за да помогнат на болен делфин да го пренесат до брегот каде ќе му се укаже помош.

делфинот доживеал најверојатно грчење на пераите и неможел да се одржи на површина – група од 5 делфини во обид да му помогнат се завлекле под него и со своите тела очајно се обидувале да го одржат на површина. Дури и кога делфинот престанал да дише и почнал да тоне тие се уште се обидувале да го држат над водата. Болниот делфин починал.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1