Денес е светла среда – старите велат небото вечерва ќе ја предвиди годината


Денешниот ден кај народот е познат како светла среда.

Постарите велат дека вечерва треба да се гледа во небото. Ако е ведро и полно со ѕвезди, годината ќе биде родна. Ако има облаци не чека година на сиромаштија. Некои намерно бараат ѕвезди што паѓаат бидејќи се верува дека оној што прв ќе види ѕвезда како паѓа ќе има повеќе среќа од останатите.

oblaci mk2

Овој обичај се врзува и за мртвите. Ако неодамна ви починал некој вечерва треба да погледнете во небо, бидејќи старите велат дека денес по полноќ ќе падне и неговата ѕвезда.

Денешната среда се нарекува и поцрнета среда, а називот го добила според еден стар обичај кој се практикувал до пред Втората светска војна. Имено, на денешен ден по селото се движела поворка составена исклучително од неженети момчиња до триесеттата година.

Тие биле следени од свирачи и со себе влечеле стебло. овој ведар и живописен обичај го симболизирал верувањето за потребата и смисолот на бракот, а тие кои сеуште не го засновале на овој начин јавно биле „прозвани“ или како што се велело „поцрнети“

Курир.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1