Денес пекол – Македонија во жолта фаза: Температури до 40 степени


toploten branЦелата територија на Македонија, денеска и утре ќе биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолтата алертна фаза. Температурите, зависно од регионот, ќе се движат од 30 до 40 степени.

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со температури од 30 до 40 степени и слаб до умерен јужен ветер. Во Скопје дневната температура денеска се очекува да достигне 39 степени.

Викендот се очекува пад на температурите за пет до шест степени, како и појава на засилен северен ветер и услови за слаб локален дожд.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1