Денес пекол – викендов дожд


Времето во Македонија ќе биде сончево и доста топло, со умерен ветер претежно од западен правец.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 30 до 36 степени.

toploten branПретежно сончево ќе биде и во Скопје, со максимална температура до 34, во охридско-преспанскиот регион до 32, а во Дојран до 35 степени.

И во наредните два дена, односно в четврток и во петок ќе се задржи претежно стабилно време, ќе има појава на умерена облачност, а во четврток ќе дува и умерен ветер од северен правец што ќе услови благ пад на температурата. Во петок се очекува температурата да се движи помеѓу 27 и 34 степени.

За време на викендот и во почетокот на наредната недела ќе има услови за локална појава на пороен дожд и грмежи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1