Денеска е Свети Прокопиј и една работа никако не смеете да направите


Денеска православната црква го празнува Свети Прокопиј, празник кој не е обележан со црвено во верскиот календар, но сепак му се придава големо значење и за него се врзани разни обичаи и верувања.Sveti-Prokopije-620x350

Во некои краеви се смета дека овој ден е погоден за свадби, бидејќи Свети Прокопиј ги благословува младите. Денеска се избегнува копање, да дури и погребување.

Исто така на овој ден не треба да се бањате. Овој светец се смета за заштитник на децата, а го слават и каменорезачите и бунарџиите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1