Денеска кажете ја оваа молитва и светците ќе ви помогнат


Денеска е Св. апостоли Архип, Филимон и Апфија.saintphilemonuyk67i67i67

Филимон се спомнува во Новиот завет: има едно послание од апостол Павле упатено до него. Живеел во градот Колоси, Мала Азија. Секој Господов ден во неговиот дом се собирале сите христијани од Колоси да ја прослават тајната на Благодарењето. Во своето служење на Црквата средечно му помагала и неговата жена Апфија. Во една пригода, двајцата биле затворени заедно со епископот на Колоси, Архип, како христијани, а потоа осудени од ефескиот регионален управник на маки и на смрт.

Денеска кажете ја оваа молитва:

“Апостоле Свети Архипе, моли го милостливиот Бог, да подари прошка на гревовите на душите наши”

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1