Путин ја спасил својата професорка од сиромаштија: Поради овој гест цел живот ќе му биде благодарна


Кога Владимир Путин дознал дека неговата наставничка Мина Јудитска живее тешко и купил апартман во Тел Авив во знак на благодарност.

d4b2bb821cd109aceebac5574887d18fИмено, Израелката Мина денеска живее убаво благодарение на нејзиниот некогашен ученик Владимир Путин. Бабата од Русија емигрирала во Израел во 1973 година, а во Ленинград им предавала на децата на германски јазик.

Се започнало кога Путин во 2005. година го посетил Израел. Наставничката истрчала до амбасадата и кажала дека сака да се види со својот ученик.

– Влегов во автобус и не однесоа до Ерусалим. Кога стигнавме во неговиот хотел сите светла беа вперени кон мене. Новинарите ме опколија, ветераните почнаа да аплаудираат. Ми пријде Путин и ме повика на чај. Си помислив колку чудно со оглед на тоа што веќе седевме на маса.

Средбата која ја пренесоа сите сведски медиуми беше многу емотивна, а како што вели Мина, и се причинило ккао ништо да не се променило од училишните денови.

– Јас зборував, тој ме слушаше. – Погледнете окељавев, ме прекина на кратко. „Гледам“ му одоговорив. Не сум имала омилени ученици додека работев ккао професотр по германски јазик во Ленинград. А Владимир, тој беше скромен, осамен, тивок, внимателно момче: Никогаш не беше немирен, вели наставничката на која Владимир и поклони уникатен стан и книга со неговиот потпис.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1