Детали за животот на Слободан Праљак: Бил женет со Муслиманка, има три факултети и две деца


Слободан Праљак кој вчера се самоуби додека судот во Хаг му ја читаше пресудата од 20. години затвор, немал ни намера во минатото да стане војник.

Како што пишува Дневник.хр, Праљак бил интелектуалец, уметник и креативец, а имал дипломи од три факултети. Пред војната воопшто не бил заинтересиран за војска и за воени активности.

Најмногу се посветил како уметник на телевизиски серии и филмови, а во војска до израз дошла неговата остроумност.

Порталот пишува дека тој бил оженет со муслиманка. Таа во бракот ги донела своите две мали деца, а тој ги прифатил како свои, им го дал презимето и целото наследство.

Тој вчера испи отров додека му ја кажуваа пресудата, а последни зборови му беа дека не бил воен злосторник и убиец.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1