Шешељ го коментира самоубиството на хрватскиот генерал среде хашкиот трибунал


Слободан Праљак, пензиониран полковник на хрватската војска, по изречената пресуда во Хаг кој го осуди на 20 години затвор, испи, отров, од кој подоцна почина.
Ваквиот чин го коментираше и Восилав Шешиљ, еве што кажа за самоубиството кое се случи во судницата.
– Ова е јуначки потег, и за почит е! Иако тој беше нашиот непријател на военото поле, ова е навистина за почитување, изјавил Шешељ.
– Ова е силен удар за Хаг, на крајот на неговото постоење, камо среќа да имаше повеќе вакви удари, вели лидерот на радикалите, и човекот кого истиот тој Трибунал по легендарната правна борба го ослободи од сите обвиненија.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1