Познат токсиколог тврди: Праљак умре поради спората реакција на лекарите – еве кога пристигнала Брзата помош


Хрватскиот токсиколог Фрањо Плавишиќ изјави дека интервенцијата на докторите по труњето на Слободан Праљак во Хаг, судејќи по се, не била доволно брза, без оглед на тоа за кого станува збор.

Вистина дека брзината е клучна во спасувањето на животот на отруениот пациент, посебно ако не се знае за кој отров станува збор, Плавишиќ додал дека изгледа поминало повеќе време од кога Праљак испил отров до неговото заминување во болница, па интервенцијата била предоцна.

Плавишиќ напоменува дека и за најсилниот отров кој ќе се испие потребно е некое време да влезе во крвта, односно да стане смртоносен, а за тоа време докторите можат да помогнат.

Плвишиќ напоменува дека Праљак отрово го испил во 11.30 а Брзата помош наводно дошла во Хаг околу 12.30, значи доцнела 1 час.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1