Дете влегло во болница со куршум во чело!


На новогодишната ноќ момче од Задар на возраст од 12 години се повредило при нестручно ракување со воздушна пушка.

Детето е згрижено во болницата во зграда и што е најинтересно е што тоа таму влегло пеш во придружба на мајката. Иако со прострелна рана во главата, тоа во сепак било свесно.

kursum

Куршумот му поминал низ левата страна од челото и се распаднал на парчиња, а тој нормално стоеше како ништо да не се случило. Откако му ја снимиле главата и виделе дека куршумот се распаднал при ударот воо внатрешниот дел од черепот зафатот траел повеќе од четири часа.

Додека полицијата ги истражува сите околности од овој несреќен случај, малолетникот сега успешно се опоравува во задарската болнциа каде е опериран од тим неврохирург и оториноларинголог.

Лекарскиот тим за среќа успеа да ги отстрани сите делови од куршумот.

-Детето се разбуди по зафатот, при свест е и добро се чувствува. Зафатот траеше повеќе од четири часа и за среќа ги отстранивме сите делови од куршумот кои не ги оштетиле виталните делови од мозокот. Дванаесетгодиното момче се чувствува добро и задовони сме како се опоравува – вели доктор Роберт Карло од болницата во Задар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1