Деца во Јадранско море ја уловија најотровната риба во светот (ФОТО)


Браќата Вук и Рајко Бојановиќ ја уловија најотровната риба на светот во Јадранското море во Будва.

riba-najsmrtonosnija-budva-ulov-foto-kurir-1439316728-718155

„Ја уловивме на жива, околу 300 метри од брегот. Иако е во прашање најотровната рива на светот, не се уплашивме, ние цело лето го поминуваме на риболов со семејството“, кажува за српски Курир 17-годишниот Вук и на шега додава дека не ризикува да ја проба.

Инаку отровот на оваа риба е смртоносен, односно 1.250 пати посилен од цијанид.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1