Вечер ќе паѓа метеорски дожд


Астролозите најавија дека ноќта меѓу 12-13 ќе паѓа метеорскиот дожд Персеид.

Во моментот кога овој феномен ќе го достигне својот зенит, ќе можат да се видат како паѓаат и сто метеори во еден час. Добро околност е тоа што во тоа време Месечината ќе биде во темна фаза и нема да пречи нејзиниот отсјај.

meteorski dozd

Метеорскиот дожд Персеид годинава ќе биде активен од 13 јули па до 26 август, а најголема видливост ќе има вечерва.

Парсеид потекнува од опашката на кометата Свифт-Татл, која додека прави круг околу Сонцето остава зад себе облак метеориди кои се движат со 60 километри на час.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1