Деца во опколени зони во Сирија јадат трева


Сиријци опколени во областите Дараја и Деир ал-Зор се принудени да јадат трева бидејќи имаат се помалку храна, предупреди денеска Светската програма на ОН за храна.sirija napad,jpg

– Во голем број случаи тие не јадат по цел ден, ги испраќаат децата да молат и јадат трева или самоникнати растенија, се вели во извештај на ОН.

Деир ал-Зор е под опсада на сили на ИД додека Дараја е опколена од владините сили. Сириската Влада се уште не дала дозвола хуманитарна помош да стигне во тој град.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1