Девојче почина од астма – но спаси 5 деца со донирање на своите органи (Фото)


Клео Лојд (14), почина, нбо и во сртта како и во животот пред се им помагаше на другите, нејзините родители одлучиле да ги донираат нејзините органи.  Мајката на Клои, Фиона (32) вели

,, Клои ќе го сакаше тоа, таа секогаш се грижеше за другите, секогаш насмеана, затоа ја донесовме оваа одлука.

Клои која имала сериозен напад на астма беше исклучена од машините кои неколку дена ја одржуваа во живот, а нејзините родители дадоа дозвола нејзините органи да се искористат за други трансплатации, со тоа таа го спаси животот на 5 дечиња, пишува дејли мејл.

Девојчето додека бил на гости кај нејзините баба и дедо, добила напад на астма. Веднаш повикале брза помош, но таа претрпела и срцев удар и иако лекарите успеале да ја повратат во живот таа неколку дена живеела само со помош на апаратите за дишење.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1