Девојчиња биле вакцинирани против ХПВ, без знаење на родителите


Девојчиња од седмо одделение во основното училиште „Кирил и Методиј“ од Македонска Каменица денеска биле вакцинирани против ХПВ, без знаење на нивните родители.vakcina grip

Девојчињата биле однесени во диспанзерот за вакцинација со образложение дека одат на систематски преглед, без да им биде кажано дека ќе бидат вакцинирани.

Со оваа вакцина против рак на грлото на матката се опфатени девојчиња од 12 годишна возраст. Една од мајките најавува тужба до училиштето бидејќи не ја известиле дека нејзината 12 годишна ќерка ќе биде вакцинирана. објави Новатв.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1