Девојката која се самоуби била член на „Црна Ружа“?


Се облекуваше само во црна облека, забележавме дека се однесува многу чудно и мислиме дека црниот конец кој и беше најден во раката симболизира припадност на некоја секта.

Со овие зборови колешките ја опишуваат Ј.Р. (25) која во понеделникот скокна од прозорот на зградата на Филолошкиот факултет во Белград.

crna ruzaПолицијата утврдила дека девојката се качила на столица, го отворила прозорот и скокнала. Во нејзината рака е пронајден црн конец, кој колегите го поврзуваат со разговорите кои ги воделе со неа, неколку дена пред да се самоубие.

Нејзините колеги врз основа на нејзиното однесување, сметаат дека Ј.Р. била член на најозогласената секта на Балканот „Црна Ружа“.

-Зборуваше за неправдат и ја мачеше тоа што не може да влијае на некои настани. Се однесуваше чудно. Неколку пати спомена секта. За несреќа, никој не ја сфати сериозно, изјавил еден од нејзините колеги.

Нејзиите соседи пак, за неа кажале само пофални зборови.

-Таа беше исклучително образована и многу мила девојка. Сепак, приметивме дека во послено време се облекува само во црно, рекла нејзина соседка.

Што е  „Црна Ружа“?

„Црна Ружа“ е најозогласената секта на Балканот. Позната е по тоа што за време на своите ритуали пијат човечка или животинска крв. Членовите на сектата си ги одземаат своите животи по принципот на “фрлена коцка“.

Кога „коцката“ ќе ја избере личноста која треба да си го одземе животот, сектата на избраниот му испраќа писмо на кое е нацртана црна ружа заедно со датумот на кој избраниот треба да си го одземе животот.

Познати се по тоа што најчесто бираат интелегентни деца за нови членови, а  Ј.Р. за која колегите сметаат дека била член на сектата, зборувала неколку светски јазици, свирела на пиjано и била една од најдбрите студентки на грчки јазик и литература.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1