Џафери го испратил Законот за употреба на јазиците во Службен весник


Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците.

Во кусата објава на фејсбук Џафери на македонски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“.

Со овој закон што два пати беше изгласан во Собранието, на 11 јануари и на 14 март минатата година, но претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише, со образложени дека е противуставен.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1