Џемпер стар 30 год продаден за 49.000 долари


Волнен џемпер кој е стар 30 години се продаде на аукција во Мијанмар за 49.000 долари. Џемперот е сплетен лично од добитничката на нобелова награда за мир Аунг Сан Чи.

dzemper-aungsan_420x0

Џемперот го купила радио станицата Shwe FM по жестока битка бидејќи почетната цена била само 6.000 долари.
џемперот кој е со црвена, зелена и плава боја нобеловката го плетела додека со своите две деца живеела во Англија. Оваа жена во Мијанмар ја нарекуваа ,,мајка,,
Су Чи (67) во 2010. е пуштена од домашен притвор во кој била цели 15 години од 1989. Нобеловата награда за мир ја доби во 1991, а ја примила во јуни оваа година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1