Digg продаден за $500,000 – а пред 4 год го одби Google за $200 милиони.


Продадена за едвај 500,000 долари – Ја купија њујоршките Betaworks.

Во 2008, Google му нудеше на Digg 200 милиони долари, но врвот на компанијата ја одби оваа понуда. Отогааш оваа социјална мрежа која се смета за основоположник на шерувањето на интернет одеше само надолу. Сега е продадена за едвај 500,000 долари.

Ја купија њујоршките Betaworks. Дигг започна во 2004 од 27 годишниот Kevin Rose, беше еден вид агрегатор на информации кои се на интернет. Информацијата дека се продадени ја објави на твитер главниот директор Matt Williams.

За време од 7 години  имаше 350 милиони дигови и 40 милиони коментари. Betaworks има намера да ги спои Digg со News.me, а оваа компанија има и iPad, iPhone апликации кои се многу барани.

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1