Tag Archives: prodazba

Од денес алкохол само до 19 часот

За оние кои нема да го почитуваат законското решение предвидени се санкции -забрана за вршење дејност во траење од седум или 15 дена, како и парична казна до 5.000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

И во Дизниленд алкохол – ќе се продава пиво

Компанијата Дизни одлучи по 41 година, да внесе радикални измени во Дизниевото царство – во паркот на Флорида посетителите за прв пат во историјата ќе можат да си нарачаат алкохол во ова ,,детско царство,,

______________________________________________________________________________________________________

Се продава колата на Џемс Бонд ама и неговите сини гаќи

На големата аукција по повод 50 години од Бонд филмовите главна ѕвезда е автомобилот на агентот 007 “Астон Мартин” DBS V12 купе, кој се појави во филмот “Quantum of Solace”

______________________________________________________________________________________________________

Откриена измама – 2 супермаркети продавале како флаширана, обична вода од чешма

Два големи британски синџири на супермаркети “Теско” и “Aсда” продавале обичните вода од чешма, која самите ја флаширале.

______________________________________________________________________________________________________

На светскиот пазар, САД продава оружје како 16 Русии

Соединетите Американски Држави во 2011 година за трипати ја имаат зголемено продажбата на оружје на други земји, со што оствариле рекорден приход од 66,3 милијарди долари, се наведува во извештајот на Конгресот на службата за истражување.

______________________________________________________________________________________________________

Се продаваат гаќите на Eлвис Присли – носени и неиспрани!

Елвис овие гаќи ги носеше под неговиот култен бел комбинизон на настап во далечната 1977 година.

______________________________________________________________________________________________________

4 милиони нокшири за бебиња повлечени од продажба – 21 дете завршило со повреди на главата

Бебињата најмногу се повредуваат кога нивните родители ги ставаат нокширите на нерамна површина, но не е реткост децата да се повредат и кога се обидуваат да станат од нокширот оставен на рамен под.

______________________________________________________________________________________________________

“еBay“ забрани продажба на напивки за магии, молитви и чудесно лечење

Можеби до сега баравте магична напивка што ќе го натера партнерот или симпатијата да се вљуби во вас? Или пак можеби сакавте магија за да се одмаздите некому, да го истерате демонот? Сето тоа до сега се продаваше на “еBay“, но од септември стартува забрана.

______________________________________________________________________________________________________

Пад на продажбата на мобилни телефони, раст за “smart phone“

Продажбата на мобилни телефони во светот, во вториот квартал од годината, забележа пад од 2,3 отсто во споредба со истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Си го видела бебето на оглас на сајт за продавање – сликите земени од Фејсбук

Една мајка од Ванкувер пребарувала низ интернет страниците со огласи, кога меѓу нив го видела лицето на своето бебе.

______________________________________________________________________________________________________

Се продава пиштолот Чак Норис

Сакате да бидете Чак Норис? Тоа е невозможно, затоа што сите знаеме дека постојат два вида на луѓе на земјата – Чак Норис и оние кои што умираат.

______________________________________________________________________________________________________

Адрија ервејс е на продажба

Словенечката агенција за управување на капитални инвестиции на својата веб страница го објави тендерот за продажба на авиокомпанијата.

______________________________________________________________________________________________________

Живејте како ганстер – вилата на Ал Капоне се продава

Вилата која познатиот ганстер Ал Капоне ја имал во Палм Бич е повторно на продажба.

______________________________________________________________________________________________________

Американците не купуваат Нокиа

Nokia е во загуба од 826.000.000 € но се подобрува продажбата за разлика од претходнипт период – само во второтo тромесечје испорачале 4 милиони Lumia што зналчи дека до денес во свeтот се испорачани 7 милиони Nokia Windows телефонски уреди.

______________________________________________________________________________________________________

Продавам бубрег, немам наследни болести

Обединетите нации проценуваат дека 5 до 10 отсто од бубрежната трансплантација која се врши секоја година е резултат на трговија со органи.

______________________________________________________________________________________________________

Digg продаден за $500,000 – а пред 4 год го одби Google за $200 милиони.

Продадена за едвај 500,000 долари – Ја купија њујоршките Betaworks.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Се продава куќата на Џон Ленон

Се продава куќата на Џон Ленон. Прекрасната вила е изградена во 1965 година и лоцирана е во Лос Анџелес.

______________________________________________________________________________________________________

Балканците си ги продаваат органите за да купат стан

Немаштијата ги тера луѓето да продаваат се што имаат за да ги отплатат долговите, па дури и сопствените органи. Според истражување направено низ балканските земји се поголем број балканци го огласуваат својот бубрег.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1