Tag Archives: google

На сред раскрсница во Дубровник, бенд чекал да ги сними Google Street View

Овој бенд очигледно имал информација кога камерите на Google Street View ќе снимаат во Дубровник, па неколку часа бендот бил распослан на среде раскрсница.

______________________________________________________________________________________________________

Google слави 14 роденден – торта на насловната на пребарувачот

Google прославува 14 години. Толку минаа од 1998 кога двајцата студенти од Станфорд Larry Page и Sergey Brin ја формираа компанијата која засекогаш го промени лицето на интернетот.

______________________________________________________________________________________________________

Google секаде со вас – па и во WC (Фото)

Нема коментар за фотографијата – инвентивноста на производителите и желбата за брза продажба ги тера на се – Google секаде со вас – па и во WC 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Откриени документи – се планира забрана за анонимност на интернет

Во иднина на социјалните мрежи и форумите ќе може да се пријавува само со вистински идентитет – ќе треба да верификувате дека вие сте личноста која го отвара профилот.

______________________________________________________________________________________________________

Гугл нема да го тргне антимуслиманскиот филм од Youtube – Белата куќа им врши притисок

„Ние работиме напорно да создадеме заедница во која секој ќе може да го ужива правото да го искаже сопственото мислење, како и на луѓето да им се овозможи да ги претстават различните гледишта“, напишал портпаролот на Гугл, во соопштението испратено до јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Некогашната прва дама на Германија, не сака да ја „гуглаат“ како проститутка

Сопругата на поранешниот германски претседател Кристијан Вулф, Бетина, се брани од злите гласини за своето минато. Нејзиниот адвокат Гернот Лер на почетокот на месецов подигнал тужба против интернет пребарувачот „Гугл“.

______________________________________________________________________________________________________

Google ја слави независноста на Македонија (Фото)

Доколку пристапите на Гугл од Република Македонија на насловната страна има фотографија со мотиви од нашата земја.

______________________________________________________________________________________________________

Србин од Yahoo, си наплатил 300 000 долари, а сега ги тужи и Google

Милорад  Михаил Тркуља, кој живее во Мелбурн на еден портал е наведен како криминалец. Бидејќи големите пребарувачи не сакале да го тргнат порталот од листата, Милорад решил да ги тужи.

______________________________________________________________________________________________________

“Гугл“ ќе му плати 60.000 евра на оној кој ќе успее да го хакне “Хром”

На 2 октомври во Куала Лумпур, хакери од целиот свет ќе се соберат за да учествуваат во натпреварот “Pwnium 2”, кој го организира американскиот веб гигант “Гугл”, објавија француски медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Откриени нови пирамиди проголтани од земјата!?

Американскиот археологот Ангела Микол со помош на интернет програмата „Google earth“ открила траги од гробници на фараони кои со текот на времето потонале во земјата.

______________________________________________________________________________________________________

“Google“, “Facebook“ и “YouTube“ најпосетувани сајтови и оваа година

Постои ли некој сајт кој го вклучувате, веднаш штом ќе се конектирате на интернет и никогаш не го прескокувате?  Веројатно имате барем неколку милиони истомисленици за барем еден од нив.

______________________________________________________________________________________________________

Гугл мора да плати 22 милиони за кршење на приватноста

Гугл е казнет со 22,5 милиони долари за кршење на приватноста на корисниците на „Сафари“ на конкурентот „Епл“.

______________________________________________________________________________________________________

Сестрата на Цукерберг (газдата на Facebook), работи за конкурентниот Google

Се чинеше дека креаторот на напознатата и најпрофитабилна социјална мрежа „Facebook“, Марк Цукерберг многу роднини и пријатели вработи во сопствената компанија, но се испоставо сосема спротивното.

______________________________________________________________________________________________________

Не му верувајте на др Гугл – лечењето преку интернет е опасно

  Др Гугл можете да го прашате се, но доколку станува збор за дијагноза или сакате да откриете што и зошто ве боли подобро отидете на лекар бидејќи истражувањата покажале дека дури 90 насто од луѓето коi доцна се јавиле на лекар се обидувале да дознаат што им е преку интернет – дури 50 насто […]

______________________________________________________________________________________________________

И Yahoo со жена директор – му избега на Google и стана главна на Yahoo

Marissa Mayer беше прва жена инжинер на Google. Сега најваи одлука која ги шокираше сите – го остава Google и станува нов CEO на Yahoo, компанија која беше еден од најголемите конкуренти на Google.

______________________________________________________________________________________________________

Digg продаден за $500,000 – а пред 4 год го одби Google за $200 милиони.

Продадена за едвај 500,000 долари – Ја купија њујоршките Betaworks.

______________________________________________________________________________________________________

Рекордна казна – Google да плати 22,5 милиони за шпионирање

Американскиот државен орган за берзанска контрола донесе одлука гугл да плати оштета од 22,5 милиони долари.

______________________________________________________________________________________________________

Нов вирус – ФБИ направи база да се проверат сите од Фејс и Гугл

  Корисниците на Фејсбук и на Гугл денеска добија предупредување итно да ги проверат компјутерите дали се заразени со вирусот кој за многу кратко време успеал да зарази повеќе од 277.000 компјутери во светот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1